"בני העם הממשיכים לשאת בקרבם את האחריות לעתיד המדינה: המשרתים בצבא ובמילואים, העובדים והדואגים כלכלית למשפחתם, המוכנים לעזור למי שלא יכול לעזור לעצמו, משלמי המיסים ויוצרי מקומות העבודה, שומרי החוק ובעלי המוסר, המגדלים ילדיהם לאהבת הארץ הזו ועמם. בנו, בקבוצה הזו, תלוי עתידה של מדינת ישראל והיכולת להתמודד עם מבקשי נפשנו".

ציונות המקור וציונות עכשווית / נאומים

נאומו של פרופ' אוריאל רייכמן המייסד ונשיא המרכז הבינתחומי הרצליה באירוע בכבוד הכי אחי
נאומו של פרופ' אוריאל רייכמן המייסד ונשיא המרכז הבינתחומי הרצליה באירוע בכבוד הכי אחי 18 בפברואר 2020

המשך
הציונות מול מתנגדיה - המאבק על זהותה של מדינת ישראל
הציונות מול מתנגדיה – המאבק על זהותה של מדינת ישראל 22 בספטמבר 2019

במדינת ישראל מתחולל היום מאבק אידאולוגי, העלול להשפיע על מהות המדינה ואפילו על יכולת שרידותה. ערכי הציונות נמצאים בעימות עם הדתיות המשיחית, השקפות חרדיות וחילונים אנטי-ציוניים. במקביל מתחולל הליך לא פחות כואב, העלול להביא לסופה של הזדהות של מרבית יהדות ארה"ב עם מדינת ישראל. מושג היהודי החילוני, בו עוסק ספרו של פרופ' אמנון רובינשטיין, הוא משמעותי למהות העימות הערכי בו אנו מצויים.

המשך
Thought Leaders on Shared Israeli Hope
Thought Leaders on Shared Israeli Hope 14 באוגוסט 2016

המשך
קריאת איפוס דברים בפתח כנס הרצליה ה- 15  7.6.15
קריאת איפוס דברים בפתח כנס הרצליה ה- 15 7.6.15 7 ביוני 2015

מדינת ישראל מצויה בתקופה קשה. מבית נחשפת שחיתות שלא ידענו כמותה בעבר, האלימות גוברת והעוינות בין השסעים בחברה הפכה למציאות. דרישות לצדק חברתי מתגברות ומנגד יזמים ישראלים נוטשים בטענות שונות. בזירה הבינלאומית מתחזקת תנועת החרם על ישראל, באירופה קיים זרם חזק של דעת קהל עוינת ובארה"ב ניכרת אירוזיה באהדה לישראל. המשך תופעה זו עלול לגרום בסיום העימות הבא לקשיים בחידוש מלאי צבאי, סנקציות כלכליות והליכים משפטיים.

המשך
דברים לזכרו של פרופ' אריאל רוזן-צבי ז
דברים לזכרו של פרופ' אריאל רוזן-צבי ז"ל 26.5.15 26 במאי 2015

19 שנה חלפו מאז פטירתו של אריאל רוזן-צבי והוא בן 52 שנים בלבד. לולא נפטר היה, אני מניח, מגיע לבינתחומי לאחר פרישתו לגמלאות מתפקידו כשופט בית המשפט העליון וכאן היה פוגש את פרופ' משה הלברטל ופרופ' ישי בר, איתם היה לו מכנה משותף, וכאן הייתי יכול להמשיך איתו את הדיאלוג החוקתי שנפסק לפני שנות דור ויותר.

המשך
חינוכית 23 - שיחת נפש עם אוריאל רייכמן
חינוכית 23 – שיחת נפש עם אוריאל רייכמן 10 במאי 2015

המשך
פרופ' אוריאל רייכמן מתארח ברדיו הבינתחומי ביום הזכרון לחללי מערכות ישראל 2012
פרופ' אוריאל רייכמן מתארח ברדיו הבינתחומי ביום הזכרון לחללי מערכות ישראל 2012 25 באפריל 2012

המשך
דברים לסטודנטים המשרתים במילואים
דברים לסטודנטים המשרתים במילואים 11 במאי 2011

כל 114 השנים שחלפו מראשית הציונות ועד מלאת 63 שנה לעצמאות ישראל יחשבו במונחים היסטוריים דורות ראשונים. בתקופה זו עבר העם היהודי מהפכי ענק ובינות הגלים הגועשים מתעצבים מחדש זהות וערכים.המשך

נטיעת חוטר מ
נטיעת חוטר מ"דקל אבשלום" – ט"ו בשבט תשע"א 20 בינואר 2011

לפני 120 שנה נוספה משמעות חדשה לט"ו בשבט. היה זה מנהל בית הספר של הברון בזכרון יעקב זאב יעבץ שקבע ב- 1890 מסורת של נטיעת עצים בחג. רק ב- 1908 החליטה הסתדרות המורים העבריים לחייב את מוריה לקיים את טקסי הנטיעה בט"ו בשבט. "האדמה והעץ היו לסמליה של ההתחדשות הלאומית: השיבה לאדמה, כביטוי לנורמליזציה של הקיום היהודי, והעץ – כסמל להשתרשות באדמת המולדת".

המשך
מחזור אוגוסט, 1960, הצנחנים גדוד 890
מחזור אוגוסט, 1960, הצנחנים גדוד 890 6 באוגוסט 2010

אם מישהו היה מספר לנו בשנת הגיוס 1960, כי נערך מפגש באותה שנה של ותיקי חיל הפרשים האוסטרי שהתגייסו ב-1910, לפני מלחמת העולם הראשונה, אני בטוח שהיינו חושבים שהסיפור הזוי. בכל זאת אנחנו כאן, חמישים שנה אחרי, ולו רק משום שהשנים הבודדות שעשינו אז יחד היוו בית הספר החשוב ביותר והגורם המעצב של חיינו.המשך